ul. Zielony Most 8, Kraków

Godziny otwarcia: PN, ŚR 8:00 - 14:00 | WT 16:00 - 19:00

Kim jestem
dr Anna Górecka-Tuteja

Nazywam się Anna Górecka-Tuteja.
Jestem specjalistą otorynolaryngologiem.

Praktykuję w zawodzie od 25 lat. Jestem absolwentką Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, w 2007 roku uzyskałam tytuł specjalisty w zakresie otorynolaryngologii, a w 2013 roku obroniłam tytuł doktora nauk medycznych pod kierownictwem prof. dr hab. Jacka Składzienia. Przedmiotem mojej pracy doktorskiej był refluks nadprzełykowy i jego wpływ na choroby ucha środkowego. Na co dzień pracuję w Oddziale Otolaryngologii Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie, gdzie konsultuję oraz wykonuję operacje chirurgiczne.

Zajmuję się wieloma aspektami otolaryngologii, jednak jest kilka dziedzin, które pasjonują mnie szczególnie. Jedna z nich to przewlekłe zapalenia, nawracające infekcje i choroby przerostowe migdałków podniebiennych i migdałka gardłowego (tzw. „trzeciego” migdałka) u dzieci i osób dorosłych. Zajmuję się diagnostyką i leczeniem tych chorób a także wykonuję operacje w tym zakresie tj. usuwanie migdałka gardłowego oraz zmniejszanie lub usuwanie migdałków podniebiennych.

Jestem wykładowcą w Katedrze Logopedii Uniwersytetu Jagiellońskiego i współpracuję z logopedami w zakresie oceny rozwoju mowy, głosu i artykulacji u dzieci, co wiąże się z oceną zaburzeń słuchu, wielkości migdałków, układu stomatognatycznego oraz aparatu artykulacyjnego u dzieci. Diagnozuję i oceniam wędzidełka jamy ustnej a także wykonuję operacje podcinania wędzidełka języka oraz wargi górnej, przy użyciu nożyczek lub radiofrequency (RF).

Kolejna tematyka będąca w kręgu moich zainteresowań to choroby ucha oraz mikrochirurgia ucha środkowego. Od 2008 roku uczestniczyłam w ponad 20 kursach mikrochirurgii ucha środkowego, szkoleniach, zjazdach w Polsce i w Europie. Wykonuję wiele operacji w zakresie chorób ucha zewnętrznego, środkowego, oraz trąbki słuchowej, nie tylko z powodu zmian zapalnych, nowotworowych, ale również zaburzeń słuchu. W moim arsenale są zabiegi w tej dziedzinie takie jak drenaż ucha środkowego, plastyka trąbki słuchowej, myringoplastyka, tympanoplastyka, ossikuloplastyka czy stapedotomia. Wykonuję również operacje wszczepiania implantów słuchowych. Zajmuję się diagnostyką i leczeniem różnych form niedosłuchu i głuchoty, szumów usznych oraz zawrotów głowy.

Następną dziedziną będącą moją pasją jest refluks nadprzełykowy, który był przedmiotem mojej pracy doktorskiej. Razem z moją przyjaciółką, dr Izabelą Jastrzębską napisałyśmy serię książek dla pacjentów o refluksie, które wydane są nie tylko w formie papierowej, ale również w formie ebooków i audiobooków. Dodatkowo prowadzę blog z poradami lekarskimi oraz poradami dotyczącymi prawidłowego żywienia w refluksie.

Zajmuję się również problemami związanymi z przewlekłymi stanami zapalnymi zatok przynosowych i zaburzeń drożności nosa. Stosuję leczenie zachowawcze, jak również wykonuję operacje w tym zakresie. Inne to choroby gruczołów ślinowych czy choroby krtani, których diagnostyką i leczeniem również się zajmuję.

Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów, Chirurgów Głowy i Szyi (PTORL).